Dr. Jay Wolfson, odborník na verejné zdravie z University of South Florida, povedal, že CDC stratilo veľkú „veľkú mieru dôveryhodnosti“ vo vnímaní verejnosti čiastočne preto, že jeho opatrné vedenie často zaostávalo za „pragmatickou realitou“ pandemický.

Prispievajú: Joel Shannon, Maureen Groppe

Rovnosť očkovacích látok: Rovnosť očkovacích látok zostáva nepolapiteľná, keďže miera zaočkovanosti u ľudí inej farby pleti stále zaostáva

Aj v novinkách:

►Mnoho amerických Latinoameričanov, ktorí zostali neočkovaní, chce injekciu, ale obávajú sa straty pracovného času, platenia za vakcínu alebo problémov s imigráciou, podľa prieskumu Kaiser Family Foundation, podľa ktorého 47 % dospelých Hispáncov dostalo aspoň jednu dávku. To je menej ako 60 % pre dospelých bielych a 51 % pre černochov.

►Šortky New York Yankees Gleyber Torres bol druhýkrát pozitívne testovaný na koronavírus za menej ako rok. Yankees tento týždeň potvrdili osem pozitívnych testov, všetky medzi personálom, ktorý bol plne zaočkovaný, ale Torres je prvým hráčom.

►Princ Harry zavolal komika Joea Rogana za to, že v podcaste „The Joe Rogan Experience“ navrhol, že mladí, zdraví dospelí sa nemusia dať očkovať. „Musíte si dávať pozor na to, čo vychádza z vašich úst,“ povedal britský princ v podcaste „Armchair Expert“, ktorý vyšiel vo štvrtok.

►India hlásila viac ako 4 000 úmrtí na koronavírus už druhý deň po sebe kvôli obavám, že oveľa viac úmrtí na vidieku zostáva nenahlásených.

►Caesars Entertainment oznámila , že jej deväť kasín bolo uvoľnených pre 100% kapacitu v Las Vegas v dôsledku zmiernenia obmedzení týkajúcich sa koronavírusu.

📈 Dnešné čísla: USA majú podľa údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa viac ako 32,8 milióna potvrdených prípadov koronavírusu a 584 000 úmrtí. Celosvetové súčet: 160,7 milióna prípadov a 3,33 milióna úmrtí. Podľa CDC bolo v USA distribuovaných viac ako 339 miliónov dávok vakcíny a viac ako 266,5 milióna podaných. Takmer 119 miliónov Američanov bolo plne zaočkovaných – 35,8 % populácie.

📘 Čo čítame: Aké účinné sú vakcíny proti COVID-19 v reálnom svete? Dve štúdie ponúkajú „ohromujúce“ výsledky, hovorí jeden lekár.

Pokračujte v obnovovaní tejto stránky, aby ste získali najnovšie aktualizácie. Chcieť viac? Prihláste sa na odber noviniek Coronavirus Watch, aby ste dostávali aktualizácie do vašej schránky a pripojte sa k našej skupine na Facebooku.

Guvernér Floridy DeSantis bagatelizuje výletnú linku uprostred sporu o obmedzeniach

Guvernér Floridy Ron DeSantis zamietol tretiu najväčšiu výletnú spoločnosť na svete, Nórsku so sídlom v Miami, ako „nie jednu z tých väčších“ v ich pokračujúcom spore o požiadavkách na plavby, ktoré by vyplávali zo štátnych vôd uprostred pandémie.

Federálna vláda sa chystá opäť nechať prevádzkovať výletné lode, ale iba v prípade, že takmer všetci cestujúci a posádka budú očkovaní proti koronavírusu. DeSantis podpísal návrh zákona, ktorý zakazuje podnikom vyžadovať dôkaz o očkovaní, čo Nórsku prinútilo povedať, že môže presunúť výlety z Floridy – kde má odletové prístavy v Miami, Port Canaveral a Tampa – do iných štátov alebo do Karibiku.

DeSantis povedal, že ak niektorá z menších výletných spoločností bude chcieť opustiť Floridu, „tento výklenok sa zaplní“.

Promócia sa pre niektorých stane, ale so zmenami

Plesy, ktoré boli pred rokom v podstate zakázané, sa v niektorých školských štvrtiach vracajú, no s veľkými zmenami. Niektoré vyžadujú negatívny test na koronavírus, zatiaľ čo iné podporujú očkovanie. Väčšina z nich vyžaduje masky a prísne obmedzuje tanec alebo osoby, ktoré sa môžu zúčastniť. Na Floride školy v okrese Sarasota zakazujú tanec a obmedzujú podujatie na seniorov. V Elmbrook Schools mimo Milwaukee potrebujú návštevníci plesu negatívny test na COVID-19 a sú povzbudzovaní, aby zostali so svojimi priateľmi, „aby akékoľvek prepuknutie nemalo dramatický dopad na našu schopnosť pokračovať v prevádzke“. Vonkajší ples v Exeteri v štáte New Hampshire, ktorý sa uskutoční 4. júna, bude striedať študentov na tanečnom parkete a mimo neho – žiadne dotyky nie sú povolené.

„Posledná vec, ktorú chceme, je šíriť COVID,“ povedala Liz Morseová, poradkyňa na strednej škole v Exeteri. "Každý robí ústupky a ľudia sú k tomu veľmi láskaví."

Pandémia otriasla dôverou verejnosti v zdravotný systém

Americký systém verejného zdravotníctva bol pandémiou koronavírusu vytlačený do centra pozornosti a prieskum zverejnený vo štvrtok zistil, že mnohí Američania nie sú spokojní s jeho výkonom. Podľa prieskumu, ktorý uskutočnili Robert Wood Johnson Foundation a Harvard TH Chan School of Public Health vo februári a marci, hodnotenie národného systému verejného zdravotníctva kleslo zo 43 % v roku 2009 na 34 % v roku 2021. Pozitívne hodnotenia CDC celkovo klesli z 59 % v roku 2009 na 54 % v roku 2021.

„To, ako verejnosť vidí verejné zdravie, je nesmierne dôležité,“ povedal Dr. Robert Blendon, spoluriaditeľ prieskumu na Harvarde. "Pokiaľ ide o dôveru v informácie o zdraví, ktoré sú jadrom verejného zdravia, je oveľa pravdepodobnejšie, že budú dôverovať klinickým lekárom a sestrám ako verejným zdravotníckym inštitúciám a agentúram."

– Adrianna Rodriguez

Zľava 50 dolárov mesačne za širokopásmové pripojenie sa pre mnohých začala

Počnúc týmto týždňom môžete mať nárok na zľavu 50 USD mesačne na váš domáci širokopásmový účet pri pandémii koronavírusu. Núdzový širokopásmový benefitný program bol zahrnutý ako súčasť balíka pomoci na COVID-19 v hodnote približne 900 miliárd USD, ktorý schválil Kongres v decembri 2020 a podpísal prezident Donald Trump. Na pokrytie programu vyčlenila 3,2 miliardy dolárov pre Federal Communications Commission. Medzi oprávnenými sú domácnosti s príjmom nižším ako 135 % federálnych smerníc o chudobe.

„Všetci vieme, že prístup na internet je pre moderný život nevyhnutný,“ povedala úradujúca predsedníčka FCC Jessica Rosenworcel. "Táto pandémia jasne ukázala, že širokopásmové pripojenie už nie je príjemné mať, ale je potrebné ho mať pre každého a všade."

– Mike Snider

Výrobná kapacita vakcín je kľúčom k zastaveniu šírenia COVID, uvádza správa

w-loss-website.com

Krajiny s vysokými príjmami, ktoré majú prístup k výrobe vakcín, by sa mali zaviazať, že krajinám s nízkymi príjmami poskytnú najmenej 1 miliardu dávok vakcíny najneskôr na jeseň 2021, podľa novej správy doručenej Svetovej zdravotníckej organizácii. Správa, ktorej cieľom je riešiť nesprávne kroky za posledný rok, ktoré viedli k viac ako 3 miliónom úmrtí a ešte viac zmenených životov, sa zamerala aj na to, čo môžu krajiny WHO okamžite urobiť na zastavenie pandémie.

„Významná nerovnosť v prístupe k vakcíne sa musí okamžite riešiť, pretože je nielen nespravodlivá, ale ohrozuje aj účinnosť globálneho úsilia o kontrolu pandémie,“ uvádza sa v správe.

V správe, ktorá bola zverejnená spolu s ďalšou pred tohtoročným zasadnutím riadiaceho zhromaždenia WHO, sa tiež uvádza, že svetové vlády musia pri ďalšej pandémii konať rýchlo a preventívne, aby sa vyhli globálnej katastrofe.

CDC hlási viac prípadov krvných zrazenín spojených s vakcínou J&J COVID-19

Medzi ľuďmi, ktorí dostali vakcínu Johnson & Johnson, bolo zistených ďalších trinásť prípadov nezvyčajnej poruchy zrážanlivosti krvi, ale nikto iný nezomrel a žiadne nové prípady neboli zaznamenané medzi ľuďmi očkovanými po 11-dňovej prestávke vlády v injekciách J&J.

CDC v stredu uviedlo, že teraz bolo identifikovaných 28 ľudí s poruchou nazývanou Trombóza s trombocytopéniou syndrómom (TTS). Aby sa niekto kvalifikoval na diagnózu, musí mať krvnú zrazeninu, známu ako trombóza, na nezvyčajnom mieste, ako je mozog, ako aj nízke hladiny krvných doštičiek v krvi, stav známy ako trombocytopénia.

Kombinácia je mimoriadne zriedkavá. Skutočnosť, že sa to vyskytlo u toľkých ľudí v priebehu dvoch týždňov po očkovaní "naznačuje pravdepodobnú príčinnú súvislosť," povedal v stredu poradnému výboru agentúry Dr. Tom Shimabukuro, zástupca riaditeľa Úradu pre bezpečnosť imunizácie CDC.

– Karen Weintraubová

Prispievajúci: The Associated Press.

Ak chcete vedieť, či niekto, s kým plánujete tráviť čas, dostal vakcínu proti COVID-19, nemali by ste sa podľa odborníkov na etiketu cítiť zle.

Na rozdiel od mnohých iných informácií týkajúcich sa zdravia, ktoré sú v zdvorilej spoločnosti zvyčajne dôverné, nie je hanba chcieť vedieť, či ľudia, s ktorými máte blízko, dostali vakcínu, hovorí expertka na etiketu Elaine Swannová .

"Nemali by sme sa báť položiť otázku," povedal Swann pre USA TODAY. Je to preto, že stav očkovania osoby môže mať vplyv na zdravie ľudí, ktorí trávia čas v ich blízkosti.

Ľudia, ktorí boli zaočkovaní proti COVID-19, môžu čoraz viac žiť normálnejší život bez toho, aby sa vystavili vysokému riziku nakazenia vírusom, uvádza sa v pokynoch vlády. Mnohé činnosti sú však bezpečné len vtedy, ak je očkovaná osoba obklopená inými očkovanými ľuďmi .

Vakcíny sú vysoko účinné pri prevencii COVID-19, ale „nie sú brnením,“ povedal Dr. William Schaffner, profesor a odborník na infekčné choroby na Lekárskej fakulte Vanderbiltskej univerzity. čas okolo osoby, ktorá nebola očkovaná, môže zvýšiť jej riziko.

To znamená, že by ste mali vedieť, či ľudia, s ktorými trávite čas, dostali vakcínu alebo nie, aj keď sa musíte opýtať.

September 2020: Svadby, sviatočné večere: Ako povedať nie, keď vás chcú vidieť priatelia, rodina

Marec: COVID-19 už nie je ospravedlnením zostať vnútri: Tu je to, čo by ste mali vedieť o vonkajšej bezpečnosti

"Nemôžeme si dovoliť nehovoriť o tom," povedal Thomas P. Farley, odborník na etiketu, profesionálne známy ako Mister Manners . "To nie je ako pýtať sa niekoho na jeho vek."

Vzhľadom na zdravotné dopady tejto otázky a veľké rozdiely v tom, ako sú ľudia spokojní so zdravotným rizikom, "Bolo by neslušné, keby bola táto téma stiahnutá zo stola," povedal Farley.

Ak sa očkovaná osoba dozvie, že niekto, s kým plánuje tráviť čas, nie je zaočkovaný, mal by podniknúť kroky na zníženie rizika tejto situácie, povedal Gleb Tsipursky, generálny riaditeľ spoločnosti Disaster Avoidance Experts a autor knihy o prispôsobení sa „novej abnormálnej “ COVID-19 . Vyhnite sa aktivitám v interiéri a noste masku „pre vás a ich dobro,“ odporúčal Tsipursky.

Tu je niekoľko tipov, ako sa zdvorilo dozvedieť o stave očkovania priateľa alebo člena rodiny podľa rád od Swanna a Farleyho:

 • Hovorte o sebe: Pandémia je nové počasie, pokiaľ ide o malé reči, povedal Farley. Poskytnutie podrobností o stave alebo skúsenostiach s očkovaním je jednoduchý spôsob, ako otvoriť dvere pre prirodzenú konverzáciu na túto tému. Pokúste sa vyhnúť veľkému „oznámeniu o očkovaní“, povedal Swann.
 • Požiadajte o jasnosť: Ak small talk neodhaľuje niekoho myšlienky o očkovaní, pokračujte a spýtajte sa priamo. Urobte to súkromne a dajte si pozor, aby ste sa vyhli obviňovaniu v tom, ako kladiete otázku, povedal Swann.
 • Stanovte si hranice: Ak sa vy a váš priateľ alebo člen rodiny nachádzate na rôznych stránkach, ujasnite si úroveň svojho osobného pohodlia. Neospravedlňujte sa, ak vám viac vyhovuje tráviť čas vonku alebo v maske – radšej vysvetlite, že ide o štandard, ktorý ste si sami stanovili na obmedzený čas. "Máte právo potvrdiť, že to je to, s čím sa cítite pohodlne," povedal Farley.
 • Nebuďte konfrontační: Pýtať sa niekoho na stav očkovania, aby ste mohli prípadne upraviť svoje aktivity, je jedna vec. Pokúšať sa ich presvedčiť, aby zmenili názor na vakcíny, je niečo iné. Existujú spôsoby, ako viesť tento rozhovor, ale vo väčšine prípadov nie je konfrontácia potrebná.
 • Buďte pozitívni: Je dôležité posilniť, že tento vzťah je pre vás dôležitý a že chcete tráviť čas so svojím priateľom alebo členom rodiny, povedal Swann. Povedať veci ako: „Rešpektujem tvoje rozhodnutie a podporujem ťa,“ môže znamenať veľa. Prioritou by malo byť udržanie neporušených vzťahov.

Len v roku 2019 bolo podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb hlásených viac ako 2,5 milióna prípadov chlamýdií, kvapavky a syfilisu. Ide už o šiesty rok po sebe, kedy sa v USA zaznamenal rekordný počet prípadov sexuálne prenosných chorôb

Údaje CDC sa zamerali na štáty s najvyšším výskytom chlamýdií, kvapavky, syfilisu a vrodeného syfilisu.

Contents

 • Guvernér Floridy DeSantis bagatelizuje výletnú linku uprostred sporu o obmedzeniach
 • Promócia sa pre niektorých stane, ale so zmenami
 • Pandémia otriasla dôverou verejnosti v zdravotný systém
 • Zľava 50 dolárov mesačne za širokopásmové pripojenie sa pre mnohých začala
 • Výrobná kapacita vakcín je kľúčom k zastaveniu šírenia COVID, uvádza správa
 • CDC hlási viac prípadov krvných zrazenín spojených s vakcínou J&J COVID-19
 • Dr. Jay Wolfson, odborník na verejné zdravie z University of South Florida, povedal, že CDC stratilo veľkú „veľkú mieru dôveryhodnosti“ vo vnímaní verejnosti čiastočne preto, že jeho opatrné vedenie často zaostávalo za „pragmatickou realitou“ pandemický.

  Prispievajú: Joel Shannon, Maureen Groppe

  Rovnosť očkovacích látok: Rovnosť očkovacích látok zostáva nepolapiteľná, keďže miera zaočkovanosti u ľudí inej farby pleti stále zaostáva

  Aj v novinkách:

  ►Mnoho amerických Latinoameričanov, ktorí zostali neočkovaní, chce injekciu, ale obávajú sa straty pracovného času, platenia za vakcínu alebo problémov s imigráciou, podľa prieskumu Kaiser Family Foundation, podľa ktorého 47 % dospelých Hispáncov dostalo aspoň jednu dávku. To je menej ako 60 % pre dospelých bielych a 51 % pre černochov.

  ►Šortky New York Yankees Gleyber Torres bol druhýkrát pozitívne testovaný na koronavírus za menej ako rok. Yankees tento týždeň potvrdili osem pozitívnych testov, všetky medzi personálom, ktorý bol plne zaočkovaný, ale Torres je prvým hráčom.

  ►Princ Harry zavolal komika Joea Rogana za to, že v podcaste „The Joe Rogan Experience“ navrhol, že mladí, zdraví dospelí sa nemusia dať očkovať. „Musíte si dávať pozor na to, čo vychádza z vašich úst,“ povedal britský princ v podcaste „Armchair Expert“, ktorý vyšiel vo štvrtok.

  ►India hlásila viac ako 4 000 úmrtí na koronavírus už druhý deň po sebe kvôli obavám, že oveľa viac úmrtí na vidieku zostáva nenahlásených.

  ►Caesars Entertainment oznámila , že jej deväť kasín bolo uvoľnených pre 100% kapacitu v Las Vegas v dôsledku zmiernenia obmedzení týkajúcich sa koronavírusu.

  📈 Dnešné čísla: USA majú podľa údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa viac ako 32,8 milióna potvrdených prípadov koronavírusu a 584 000 úmrtí. Celosvetové súčet: 160,7 milióna prípadov a 3,33 milióna úmrtí. Podľa CDC bolo v USA distribuovaných viac ako 339 miliónov dávok vakcíny a viac ako 266,5 milióna podaných. Takmer 119 miliónov Američanov bolo plne zaočkovaných – 35,8 % populácie.

  📘 Čo čítame: Aké účinné sú vakcíny proti COVID-19 v reálnom svete? Dve štúdie ponúkajú „ohromujúce“ výsledky, hovorí jeden lekár.

  Pokračujte v obnovovaní tejto stránky, aby ste získali najnovšie aktualizácie. Chcieť viac? Prihláste sa na odber noviniek Coronavirus Watch, aby ste dostávali aktualizácie do vašej schránky a pripojte sa k našej skupine na Facebooku.

  Guvernér Floridy DeSantis bagatelizuje výletnú linku uprostred sporu o obmedzeniach

  Guvernér Floridy Ron DeSantis zamietol tretiu najväčšiu výletnú spoločnosť na svete, Nórsku so sídlom v Miami, ako „nie jednu z tých väčších“ v ich pokračujúcom spore o požiadavkách na plavby, ktoré by vyplávali zo štátnych vôd uprostred pandémie.

  Federálna vláda sa chystá opäť nechať prevádzkovať výletné lode, ale iba v prípade, že takmer všetci cestujúci a posádka budú očkovaní proti koronavírusu. DeSantis podpísal návrh zákona, ktorý zakazuje podnikom vyžadovať dôkaz o očkovaní, čo Nórsku prinútilo povedať, že môže presunúť výlety z Floridy – kde má odletové prístavy v Miami, Port Canaveral a Tampa – do iných štátov alebo do Karibiku.

  DeSantis povedal, že ak niektorá z menších výletných spoločností bude chcieť opustiť Floridu, „tento výklenok sa zaplní“.

  Promócia sa pre niektorých stane, ale so zmenami

  Plesy, ktoré boli pred rokom v podstate zakázané, sa v niektorých školských štvrtiach vracajú, no s veľkými zmenami. Niektoré vyžadujú negatívny test na koronavírus, zatiaľ čo iné podporujú očkovanie. Väčšina z nich vyžaduje masky a prísne obmedzuje tanec alebo osoby, ktoré sa môžu zúčastniť. Na Floride školy v okrese Sarasota zakazujú tanec a obmedzujú podujatie na seniorov. V Elmbrook Schools mimo Milwaukee potrebujú návštevníci plesu negatívny test na COVID-19 a sú povzbudzovaní, aby zostali so svojimi priateľmi, „aby akékoľvek prepuknutie nemalo dramatický dopad na našu schopnosť pokračovať v prevádzke“. Vonkajší ples v Exeteri v štáte New Hampshire, ktorý sa uskutoční 4. júna, bude striedať študentov na tanečnom parkete a mimo neho – žiadne dotyky nie sú povolené.

  „Posledná vec, ktorú chceme, je šíriť COVID,“ povedala Liz Morseová, poradkyňa na strednej škole v Exeteri. "Každý robí ústupky a ľudia sú k tomu veľmi láskaví."

  Pandémia otriasla dôverou verejnosti v zdravotný systém

  Americký systém verejného zdravotníctva bol pandémiou koronavírusu vytlačený do centra pozornosti a prieskum zverejnený vo štvrtok zistil, že mnohí Američania nie sú spokojní s jeho výkonom. Podľa prieskumu, ktorý uskutočnili Robert Wood Johnson Foundation a Harvard TH Chan School of Public Health vo februári a marci, hodnotenie národného systému verejného zdravotníctva kleslo zo 43 % v roku 2009 na 34 % v roku 2021. Pozitívne hodnotenia CDC celkovo klesli z 59 % v roku 2009 na 54 % v roku 2021.

  „To, ako verejnosť vidí verejné zdravie, je nesmierne dôležité,“ povedal Dr. Robert Blendon, spoluriaditeľ prieskumu na Harvarde. "Pokiaľ ide o dôveru v informácie o zdraví, ktoré sú jadrom verejného zdravia, je oveľa pravdepodobnejšie, že budú dôverovať klinickým lekárom a sestrám ako verejným zdravotníckym inštitúciám a agentúram."

  – Adrianna Rodriguez

  Zľava 50 dolárov mesačne za širokopásmové pripojenie sa pre mnohých začala

  Počnúc týmto týždňom môžete mať nárok na zľavu 50 USD mesačne na váš domáci širokopásmový účet pri pandémii koronavírusu. Núdzový širokopásmový benefitný program bol zahrnutý ako súčasť balíka pomoci na COVID-19 v hodnote približne 900 miliárd USD, ktorý schválil Kongres v decembri 2020 a podpísal prezident Donald Trump. Na pokrytie programu vyčlenila 3,2 miliardy dolárov pre Federal Communications Commission. Medzi oprávnenými sú domácnosti s príjmom nižším ako 135 % federálnych smerníc o chudobe.

  „Všetci vieme, že prístup na internet je pre moderný život nevyhnutný,“ povedala úradujúca predsedníčka FCC Jessica Rosenworcel. "Táto pandémia jasne ukázala, že širokopásmové pripojenie už nie je príjemné mať, ale je potrebné ho mať pre každého a všade."

  – Mike Snider

  Výrobná kapacita vakcín je kľúčom k zastaveniu šírenia COVID, uvádza správa

  w-loss-website.com

  Krajiny s vysokými príjmami, ktoré majú prístup k výrobe vakcín, by sa mali zaviazať, že krajinám s nízkymi príjmami poskytnú najmenej 1 miliardu dávok vakcíny najneskôr na jeseň 2021, podľa novej správy doručenej Svetovej zdravotníckej organizácii. Správa, ktorej cieľom je riešiť nesprávne kroky za posledný rok, ktoré viedli k viac ako 3 miliónom úmrtí a ešte viac zmenených životov, sa zamerala aj na to, čo môžu krajiny WHO okamžite urobiť na zastavenie pandémie.

  „Významná nerovnosť v prístupe k vakcíne sa musí okamžite riešiť, pretože je nielen nespravodlivá, ale ohrozuje aj účinnosť globálneho úsilia o kontrolu pandémie,“ uvádza sa v správe.

  V správe, ktorá bola zverejnená spolu s ďalšou pred tohtoročným zasadnutím riadiaceho zhromaždenia WHO, sa tiež uvádza, že svetové vlády musia pri ďalšej pandémii konať rýchlo a preventívne, aby sa vyhli globálnej katastrofe.

  CDC hlási viac prípadov krvných zrazenín spojených s vakcínou J&J COVID-19

  Medzi ľuďmi, ktorí dostali vakcínu Johnson & Johnson, bolo zistených ďalších trinásť prípadov nezvyčajnej poruchy zrážanlivosti krvi, ale nikto iný nezomrel a žiadne nové prípady neboli zaznamenané medzi ľuďmi očkovanými po 11-dňovej prestávke vlády v injekciách J&J.

  CDC v stredu uviedlo, že teraz bolo identifikovaných 28 ľudí s poruchou nazývanou Trombóza s trombocytopéniou syndrómom (TTS). Aby sa niekto kvalifikoval na diagnózu, musí mať krvnú zrazeninu, známu ako trombóza, na nezvyčajnom mieste, ako je mozog, ako aj nízke hladiny krvných doštičiek v krvi, stav známy ako trombocytopénia.

  Kombinácia je mimoriadne zriedkavá. Skutočnosť, že sa to vyskytlo u toľkých ľudí v priebehu dvoch týždňov po očkovaní "naznačuje pravdepodobnú príčinnú súvislosť," povedal v stredu poradnému výboru agentúry Dr. Tom Shimabukuro, zástupca riaditeľa Úradu pre bezpečnosť imunizácie CDC.

  – Karen Weintraubová

  Prispievajúci: The Associated Press.

  Ak chcete vedieť, či niekto, s kým plánujete tráviť čas, dostal vakcínu proti COVID-19, nemali by ste sa podľa odborníkov na etiketu cítiť zle.

  Na rozdiel od mnohých iných informácií týkajúcich sa zdravia, ktoré sú v zdvorilej spoločnosti zvyčajne dôverné, nie je hanba chcieť vedieť, či ľudia, s ktorými máte blízko, dostali vakcínu, hovorí expertka na etiketu Elaine Swannová .

  "Nemali by sme sa báť položiť otázku," povedal Swann pre USA TODAY. Je to preto, že stav očkovania osoby môže mať vplyv na zdravie ľudí, ktorí trávia čas v ich blízkosti.

  Ľudia, ktorí boli zaočkovaní proti COVID-19, môžu čoraz viac žiť normálnejší život bez toho, aby sa vystavili vysokému riziku nakazenia vírusom, uvádza sa v pokynoch vlády. Mnohé činnosti sú však bezpečné len vtedy, ak je očkovaná osoba obklopená inými očkovanými ľuďmi .

  Vakcíny sú vysoko účinné pri prevencii COVID-19, ale „nie sú brnením,“ povedal Dr. William Schaffner, profesor a odborník na infekčné choroby na Lekárskej fakulte Vanderbiltskej univerzity. čas okolo osoby, ktorá nebola očkovaná, môže zvýšiť jej riziko.

  To znamená, že by ste mali vedieť, či ľudia, s ktorými trávite čas, dostali vakcínu alebo nie, aj keď sa musíte opýtať.

  September 2020: Svadby, sviatočné večere: Ako povedať nie, keď vás chcú vidieť priatelia, rodina

  Marec: COVID-19 už nie je ospravedlnením zostať vnútri: Tu je to, čo by ste mali vedieť o vonkajšej bezpečnosti

  "Nemôžeme si dovoliť nehovoriť o tom," povedal Thomas P. Farley, odborník na etiketu, profesionálne známy ako Mister Manners . "To nie je ako pýtať sa niekoho na jeho vek."

  Vzhľadom na zdravotné dopady tejto otázky a veľké rozdiely v tom, ako sú ľudia spokojní so zdravotným rizikom, "Bolo by neslušné, keby bola táto téma stiahnutá zo stola," povedal Farley.

  Ak sa očkovaná osoba dozvie, že niekto, s kým plánuje tráviť čas, nie je zaočkovaný, mal by podniknúť kroky na zníženie rizika tejto situácie, povedal Gleb Tsipursky, generálny riaditeľ spoločnosti Disaster Avoidance Experts a autor knihy o prispôsobení sa „novej abnormálnej “ COVID-19 . Vyhnite sa aktivitám v interiéri a noste masku „pre vás a ich dobro,“ odporúčal Tsipursky.

  Tu je niekoľko tipov, ako sa zdvorilo dozvedieť o stave očkovania priateľa alebo člena rodiny podľa rád od Swanna a Farleyho:

  • Hovorte o sebe: Pandémia je nové počasie, pokiaľ ide o malé reči, povedal Farley. Poskytnutie podrobností o stave alebo skúsenostiach s očkovaním je jednoduchý spôsob, ako otvoriť dvere pre prirodzenú konverzáciu na túto tému. Pokúste sa vyhnúť veľkému „oznámeniu o očkovaní“, povedal Swann.
  • Požiadajte o jasnosť: Ak small talk neodhaľuje niekoho myšlienky o očkovaní, pokračujte a spýtajte sa priamo. Urobte to súkromne a dajte si pozor, aby ste sa vyhli obviňovaniu v tom, ako kladiete otázku, povedal Swann.
  • Stanovte si hranice: Ak sa vy a váš priateľ alebo člen rodiny nachádzate na rôznych stránkach, ujasnite si úroveň svojho osobného pohodlia. Neospravedlňujte sa, ak vám viac vyhovuje tráviť čas vonku alebo v maske – radšej vysvetlite, že ide o štandard, ktorý ste si sami stanovili na obmedzený čas. "Máte právo potvrdiť, že to je to, s čím sa cítite pohodlne," povedal Farley.
  • Nebuďte konfrontační: Pýtať sa niekoho na stav očkovania, aby ste mohli prípadne upraviť svoje aktivity, je jedna vec. Pokúšať sa ich presvedčiť, aby zmenili názor na vakcíny, je niečo iné. Existujú spôsoby, ako viesť tento rozhovor, ale vo väčšine prípadov nie je konfrontácia potrebná.
  • Buďte pozitívni: Je dôležité posilniť, že tento vzťah je pre vás dôležitý a že chcete tráviť čas so svojím priateľom alebo členom rodiny, povedal Swann. Povedať veci ako: „Rešpektujem tvoje rozhodnutie a podporujem ťa,“ môže znamenať veľa. Prioritou by malo byť udržanie neporušených vzťahov.

  Len v roku 2019 bolo podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb hlásených viac ako 2,5 milióna prípadov chlamýdií, kvapavky a syfilisu. Ide už o šiesty rok po sebe, kedy sa v USA zaznamenal rekordný počet prípadov sexuálne prenosných chorôb

  Údaje CDC sa zamerali na štáty s najvyšším výskytom chlamýdií, kvapavky, syfilisu a vrodeného syfilisu.

  Contents