Co je to předčasná ovariální nedostatečnost?

Co je to předčasná ovariální nedostatečnost?

Předčasné selhání vaječníků (POF) nebo předčasná ovariální nedostatečnost (POI) je vzácný stav, ke kterému dochází, když vaječníky člověka přestanou produkovat vejce pravidelně před dosažením věku ze 40. To může někomu ztěžovat otěhotnění.

Tato definice pochází z americké společnosti pro reprodukční medicínu.

Zatímco PoF i POI popisují stejný stav, Národní ústavy zdraví (NIH) upřednostňují používání POI, protože selhání slova přesně nepopisuje, co se stane s vaječníky u lidí s POI. Slovo selhání navíc může vytvořit stigma a většina zdravotnických pracovníků se rozhodne jej nepoužívat. Spravujte fyzický a emocionální dopad stavu. do doby, kdy vstoupí do menopauzy. Toto je ovulace. V důsledku toho může osoba s POI ovulovat mnohem méně často nebo ve vzoru zastavení. Ovlivňuje 1 ze 100 žen ve věku 30–39 let. Brzy nástupní POI může začít v průměrném věku 27.

Podle NIH někteří odborníci nazývají Poi Early Menopause. To však přesně neodráží, co se stane lidem s POI. Po menopauze člověk nikdy nebude mít jiné období a nemůže otěhotnět. Osoba s POI může mít stále období a v některých případech může stále otěhotnět. Americká vysoká škola porodníků a gynekologů (ACOG) doporučují bariérové ​​metody, jako jsou kondomy nebo intrauterinní zařízení (IUD).

symptomy

Podle cedars-sinai jsou běžné příznaky POI:

 • Noční pocení
 • teplé záblesky
 • trouble becoming pregnant
 • painful sex due to thinning of the vaginal lining
 • a decrease in sex drive
 • irregular periods
 • Žádná období (amenorea)

Americká společnost pro reprodukční medicína naznačuje, že osoba s POI může také zažít:

 • Podrážděnost
 • Vaginální suchost
 • Jen málo nebo žádné známky puberty jako teenager

Zatímco někteří lidé s POI mají znatelné příznaky, mnozí ne. Lidé si nemusí uvědomit, že mají POI, dokud se nepokusí otěhotnět nebo přestanou používat hormonální antikoncepci. Když ano, mohou si všimnout nepravidelných nebo chybějících období nebo některých dalších výše uvedených příznaků. způsobit až 90% lidí. Mezi příčiny však patří:

 • Autoimunitní onemocnění
 • Onemocnění štítné žlázy
 • Infekce, které mohou poškodit vaječníky, jako jsou příušnice
 • Chirurgie na vaječnících
 • Toxiny z radiačního nebo chemoterapie
 • Genetické stavy, jako je Turnerův syndrom nebo syndrom křehkého X

Některé ze základních podmínek To může způsobit zlepšení POI při léčbě nebo léčbě. Není však možné zvrátit samotné POI. Osteoporóza je stav, který způsobuje slabší kosti, což zvyšuje riziko člověka, aby zažila zlomeninu nebo zlomení. Výsledkem je, že někteří lidé mohou zažít depresi nebo úzkost. /li>

 • Poškozená poznání
 • Neplodnost
 • Diagnóza

  Podle americké společnosti pro reprodukční medicínu používají lékaři lékařskou anamnézu člověka lékařskou anamnézu a výsledky hormonálních testů k diagnostice POI. To může zahrnovat krevní testy pro:

  • Follicle stimulující hormon (FSH)
  • Antimülleriánský hormon (AMH)

  Doktor Will Will Také provádějte fyzické vyšetření. Pokud je to vhodné, mohou si objednat genetické testování, aby zjistili, zda má osoba mutaci, která by mohla způsobit POI, jako je syndrom křehkého X nebo Turnerova syndromu.

  Lékař může také provést pánevní ultrazvuk, aby se podíval na vaječníky a pro další potenciální příčiny nepřítomných období. Chcete -li získat diagnózu POI. Za prvé, lékař prozkoumá příčinu POI. Nalezení a léčba jakýchkoli základních příčin může zlepšit příznaky POI. To však nezmění ztrátu vajec. Pokud chce osoba s POI otěhotnět, mohou s nimi lékaři diskutovat o několika možnostech. Pro někoho Poi je však často obtížné otěhotnět pomocí vlastních vajec. V těchto případech může osoba místo toho chtít použít dárce vajec. Doplňková léčba

  Existují některé kroky, které člověk může podniknout k léčbě svých příznaků POI a snížení jejich souvisejících zdravotních rizik.

  Některé životní styl a dietní změny mohou snížit příznaky POI a riziko komplikací. Podle systému NCH Healthcare to patří:

  • Udržování silné kosti: to může znamenat užívání doplňku vápníku a vitamínu D, konzumace potravin, které tyto živiny obsahují, a provádějící cvičení na váze k posílení Kosti. Přestat kouření a očkování pro viry, jako jsou příušnice, může někomu pomoci vyhnout se dalšímu poškození vaječníků. smutek. Online nebo offline podpůrné skupiny a poradenství nebo terapie od někoho, kdo má zkušenosti s pomáháním lidem s obavami o plodnost, mohou pomoci.

  Existuje několik omezených důkazů, že některé byliny mohou snížit příznaky POI. Studie z roku 2014 zjistila, že čínská bylinná medicína by mohla snížit příznaky POI ve srovnání s HRT. Vědci však musí provést další výzkum o tom, aby určili bezpečnost a účinnost. Kdy navštívit lékaře

  Osoba by měla mluvit se svým lékařem, pokud si všimne příznaků, jako jsou návaly horka, noční pocení nebo ztráta období mladších 40 let.

  Mohou také konzultovat lékaře, pokud mají potíže dietonus kompozice s otěhotněním déle než 6–12 měsíců nebo si všimnou, že jejich období se po zastavení hormonální antikoncepce, léčby rakoviny nebo po operaci nevrátilo do normálu. Pokud osoba vyžaduje léčbu rakoviny, může si chtít zachovat plodnost zamrznutím vajec tak, aby měla příležitost otěhotnět po léčbě. produkovat méně vajec. Lékaři často nevědí, co to způsobuje, ale často je výsledkem základního stavu. Léčba, kterou předepisují, bude záviset na jednotlivci a na tom, zda se chtějí pokusit otěhotnět.

  Pokud ano, může lékař předepsat hormony nebo léky, aby se zvýšila šance na těhotenství, ale mnoho lidí bude vyžadovat dárcovská vejce. Podpůrné skupiny nebo poradenství mohou někomu pomoci vyrovnat se s emocionálním dopadem tohoto stavu a jeho vlivem na plodnost. a čerpá pouze z recenzovaných studií, akademických výzkumných institucí a lékařských časopisů a asociací. Vyhýbáme se používání terciárních odkazů. V každém článku propojujeme primární zdroje – včetně studií, vědeckých odkazů a statistik – a také je uveďte v sekci zdrojů v dolní části našich článků. Další informace o tom, jak zajistíme, že náš obsah je přesný a aktuální, se můžete dozvědět čtením naší redakční zásady .

  Contents