Jak si osladit kávu a čaj bez cukru?

Jak si osladit kávu a čaj bez cukru?

Fruktóza s mírou může být zdravou alternativou přidaných cukrů.

Bílé cukry. Tento běžný cukr se používá pro věci, jako je slazení kávy a pečení. Bílý cukr se při rafinaci do melasy znovu nevnáší, takže má sladkou chuť a bílou barvu.

Hnědé cukry. Ty jsou méně rafinované a zanechávají v nich část melasy, která poskytuje hnědou barvu. Hnědé cukry mají bohatší chuť a hrudkovitou strukturu, takže jsou ideální pro pečivo.

Je cukr Turbinado surový cukr?

Za prvé, surový cukr není nutně „surový“. Veškerý cukr se vyrábí a rafinuje ze zdrojů, jako je cukrová řepa a cukrová třtina. Turbinádový cukr se často nazývá „surový“ cukr. To pouze znamená, že byla dostatečně rafinovaná, aby byla bezpečná ke konzumaci, přičemž zůstala zachována přirozená melasová chuť a barva. 

Mějte na paměti, že surový cukr je stále sacharóza. Ve skutečnosti tvoří surový cukr po procesu rafinace asi 96 % až 98 % sacharózy. Protože je velmi podobný jednoduchému stolnímu cukru, lze jej použít také jako sladidlo a přísadu do pečení.

Turbinado cukr není surový. Není tedy zdravější než jakýkoli jiný cukr ze sacharózy.

Pokračování

Je pro vás cukr Turbinado špatný?

Bez ohledu na to, jak „přírodní“ nebo „surový“ cukr je prohlašován za cukr, jakákoli forma přidaného cukru je nezdravá, když ho přijímáte příliš mnoho.

Přidané cukry jako turbinado cukr mají velmi nízkou (nebo žádnou) nutriční hodnotu a mají vysokou koncentraci kalorií. Food and Drug Administration uvádí přírodní sladidla jako jakýkoli přidaný cukr, který je srovnatelný s kalorickou hustotou, nutriční hodnotou a dopadem na hladinu glukózy v krvi bílého cukru. 

Vaše tělo rozkládá přidané cukry na glukózu, čímž často vzniká nebezpečný přebytek. Tato glukóza navíc může vést k:

Přibývání na váze a obezita Vyšší riziko cukrovky 2. typu Metabolický syndrom Vysoký krevní tlak

Jedním ze způsobů, jak mohou přidané cukry poškodit vaše zdraví, je, když nahrazují výživnější potraviny. Potraviny s přidanými cukry mívají méně živin, které vaše tělo potřebuje. Tím se vaše tělo zbaví paliva a místo toho se naplní toxiny. Tato jídla mohou způsobit, že se budete cítit sytí, ale ten pocit nevydrží kvůli nedostatku živin.

Alternativy cukru

Světová zdravotnická organizace doporučuje omezit příjem přidaného cukru na 10 % nebo méně denních kalorií. Počet kalorií, které byste měli konzumovat, závisí na vašem věku, výšce, váze a pohlaví.

Může být těžké vzdát se svých oblíbených pochutin plných cukru. Pravděpodobně budete chtít něco k svačině a potřebujete uspokojit chuť na sladké. Vyzkoušejte tyto zdravější alternativy:

Místo cukroví čerstvé nebo mražené ovoce Voda nebo ochucená perlivá voda bez přidaných cukrů místo sody Celozrnné muffiny a bagely místo pečiva a pečiva Preclíky, popcorn nebo oříšky, které jsou nesolené a nemáslé místo chipsů Celozrnné cereálie nebo ovesné vločky místo slazených cereálií

Přírodní a umělá sladidla. Jak si osladit kávu a čaj bez cukru? Přírodní sladidla, jako je med a nektary, jsou o něco bezpečnější než přidané cukry, jako je turbinado cukr. I když jsou „přirozené“, jsou stále plné glukózy a kalorií.

Umělá sladidla jsou studována léta. Jsou mnohem sladší než cukr, takže k oslazení svačin a nápojů jich tolik nepotřebujete. Obvykle nepřidávají kalorie do vaší stravy, nepoškozují vaše zuby, nepřispívají k přibírání na váze ani nezvyšují hladinu cukru v krvi.

WebMD Medical Reference Hodnotil(a) Poonam Sachdev dne 22. června 2021

Zdroje

ZDROJE:

‌Familydoctor.org: “Výživa: Jak si vybrat zdravější jídlo.”Food Insight: “Co je to surový cukr?”.Mayo Clinic: “Výživa a zdravá výživa.”UFHealth: “Sladidla – cukry.”UPMC: “Lžíce cukru: Jsou všechny cukry stejné?”

Máme dobré zprávy pro 108 milionů Američanů, kteří se každý den probouzejí a cítí kávu. Nejnovější výsledky výzkumu naznačují, že ranní java pro vás může být lepší, než si myslíte.

Káva je bohatým zdrojem antioxidantů bojujících proti nemocem. A studie ukázaly, že může snížit kazy, zvýšit sportovní výkon, zlepšit náladu a zastavit bolesti hlavy – nemluvě o snížení rizika cukrovky typu 2, rakoviny tlustého střeva, rakoviny jater, žlučových kamenů, cirhózy jater a Parkinsonovy choroby. .

Než však vyběhnete do místní kavárny, je zde několik bodů, které je třeba o kávě zvážit.

Kávové studie

V průběhu let se asi 19 000 studií zabývalo zdravotním dopadem pití kávy. "Celkově výzkum ukazuje, že káva je mnohem zdravější než škodlivá," Tomas DePaulis, PhD, vědecký pracovník Institutu pro studium kávy na Vanderbiltově univerzitě, říká WebMD. "Pro většinu lidí z jeho pití pochází jen velmi málo špatného, ​​ale hodně dobrého."

Studie ukázaly, že pravidelní pijáci kávy mohou snížit riziko Parkinsonovy choroby o 80 %, riziko rakoviny tlustého střeva o 25 %, riziko cirhózy jater o 80 % a snížit riziko žlučových kamenů na polovinu. V jedné studii měli lidé, kteří pili 2 šálky kávy bez kofeinu denně, poloviční riziko rakoviny konečníku ve srovnání s pijáky čaje nebo kávy s kofeinem.

Množství kávy konzumované ve studiích se značně lišilo. Ale ve výzkumu diabetu 2. typu a rakoviny jater platí, že čím více pijete, tím nižší riziko se zdá být.

Účinné látky

Co tedy káva obsahuje, že jí dává takové zdraví prospěšné vlastnosti?

Kávová zrna obsahují antioxidanty, které ničí nemoci, nazývané chininy, které se po upražení stávají silnějšími. Podle tiskové zprávy American Chemical Society je káva hlavním zdrojem antioxidantů v americké stravě – částečně proto, že jí pijeme tuny.

Tento typ antioxidantu spolu s hořčíkem, který se přirozeně vyskytuje v kávě, ovlivňuje hladinu cukru v krvi a má se za to, že je zodpovědný za spojení s nižším rizikem cukrovky 2. typu.

Pokračování

Káva také obsahuje trigonellin, antibakteriální sloučeninu, která jí nejen dodává nádherné aroma, ale může být i faktorem v prevenci zubního kazu.

Kofein je další složkou, která nabízí zdravotní výhody. Ve studiích Parkinsonovy studie důkazy poukazují na kofein jako na faktor působící při zpomalení onemocnění. Kofein také pomáhá zmírňovat bolesti hlavy, a proto je široce používán v lécích na bolest hlavy.

Kofein dokáže stimulovat mozek a nervový systém, a tak pomáhá bojovat proti únavě a zvyšuje sportovní výkon. Dva šálky kávy vám obvykle dodají sportovní vzpruhu.

Pozor na kofein

Vědci rychle poukazují na to, že kofein je droga a může být zneužíván, pokud jej používáte místo dobrého nočního odpočinku nebo zdravé stravy.

Obsah kofeinu v kávě se značně liší v závislosti na použitém zrnu, velikosti vašeho šálku a způsobu přípravy. Standardní šálek překapávané kávy o objemu 8 uncí má 85 miligramů kofeinu, zatímco standardní dávka léku proti bolesti s kofeinem má obvykle 120 miligramů.

Každý máme své vlastní hranice pro kofein. Většina lidí bez problémů snese dva šálky kávy denně. Ale víc než to může způsobit nervozitu, rychlý srdeční tep, bušení srdce, nespavost a podrážděnost. Může dokonce vést ke zdravotním problémům, jako je osteoporóza nebo vysoký krevní tlak. Samozřejmě, pokud vynecháte svůj obvyklý ranní šálek, může se u vás rozvinout bolest hlavy z vysazení kofeinu.

Zatímco káva je pro mnoho lidí hlavním zdrojem kofeinu, nachází se také v energetických nápojích, nealkoholických nápojích, čaji, čokoládě a volně prodejných lécích na nachlazení a bolest hlavy. Všechny tyto zdroje mohou podstatně zvýšit váš denní úhrn kofeinu.

Možná budete překvapeni, když zjistíte, že "energie" z oblíbených energetických nápojů pochází částečně z jejich obsahu kofeinu. Energetické nápoje nemusí na etiketě uvádět obsah kofeinu, i když mohou mít dvakrát více než kofeinové nealkoholické nápoje. Spotřebitelé tedy nemají žádný způsob, jak zjistit, kolik kofeinu dostávají. Pokud jste fanouškem energetických nápojů, kontaktujte výrobce nebo přejděte na jeho webovou stránku a zjistěte, kolik kofeinu je ve vašem oblíbeném nápoji.

Pokračování

Kromě kofeinu, počet kalorií

Udivuje mě, kolik lidí ve Starbucks a dalších kavárnách si objednává vysoce kalorické speciální kávy, naložené šlehačkou, ochucenými sirupy a/nebo smetanou. Tyto doplňky mohou vzít šálek kávy s nulovým obsahem kalorií a přeměnit ji na více než jen jídlo – až 570 kalorií na šálek.

Zde je přehled několika běžných kávových doplňků:

2 polévkové lžíce ochucené tekuté nemléčné smetany = 80 kalorií a 4 g tuku. 1 polévková lžíce obyčejné tekuté nemléčné smetany = 25 kalorií, 2 g tuku. 1 polévková lžíce půl na půl = 20 kalorií, 2 g tuku. 1 lžíce smetany = 50 kalorií, 6 g tuku. 1 lžíce šlehačky = 90 kalorií, 9 g tuku. Kapka karamelového sirupu Starbucks = 25 kalorií. 2 lžíce ochuceného sirupu = 80 kalorií, žádný tuk. 2 pumpičky ochuceného sirupu bez cukru = 0 kalorií. 2 lžíce sladu = 90 kalorií, 2 g tuku. 1 lžíce moka sirupu = 25 kalorií, 0,5 g tuku. 1 lžička cukru = 15 kalorií.

Až si příště objednáte svého oblíbeného joea, vyzkoušejte ho černý nebo s odtučněným mlékem a/nebo umělými sladidly, abyste získali zdravotní výhody bez dalších kalorií.

Hrát na jistotu

Výzkumníci jsou opatrní, pokud jde o tvrzení týkající se veřejného zdraví. Ale rozhodně se zdá být bezpečné pokračovat v pití tohoto lahodného, ​​aromatického, nabídnutého šálku nebo dvou kávy každý den.

Jen se ujistěte, že dodržujete mírný příjem, abyste byli na bezpečné straně. Pokud zaznamenáte bušení srdce, zrychlený tep nebo jakékoli příznaky spojené s přetížením kofeinem, poraďte se o příjmu kávy se svým lékařem. Totéž platí, pokud jste těhotná, kojíte nebo máte vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění nebo osteoporózu.

Klinika hubnutí WebMD – odborný sloupec Zhodnotila Brunilda Nazario, MD dne 07. května 2008

Zdroje

ZDROJE: Setkání a výstava American Chemical Society,Washington, 27. srpna – září. 1, 2005. Tisková zpráva, American Chemical Society.Funkce WebMD, Jak pít kávu. Funkce WebMD: "Káva: TheNová zdravá výživa?" WebMD Medical News: "Může káva chránit předČasté rakoviny?" WebMD Medical News: "Kofein pohání většinu energieNápoje." Tomas DePaulis, PhD, vědecký pracovník, Vanderbilt University’sInstitut pro kávová studia; odborný asistent pro výzkum psychiatrie,Lékařské centrum Vanderbilt University, Nashville.

Kathleen Zelman, MPH, RD, je ředitelkou výživy pro WebMDa klinika hubnutí WebMD. Její názory a závěry jsou její vlastní.

© 2006 WebMD, Inc. Všechna práva vyhrazena.

23. března 2001 (Orlando) — Podle vlastního přiznání Robert C. Atkins, MD, autor nejprodávanějších knih o dietách Dietní revoluce a Nová dietní revoluce Dr. Atkinse, má zkušenosti "ne jako vědecký pracovník, ale jako praktikující internista/kardiolog s 41letou praxí, za recenzeproduktu.top kterou jsem ošetřil 20 000 pacientů se srdečními problémy nebo zranitelností."

Atkins, zakladatel a lékařský ředitel Atkinsova centra pro doplňkovou medicínu v New Yorku, diskutoval o svém populárním, ale kontroverzním dietním plánu v rozhovoru jeden na jednoho s WebMD.

WebMD: Je váš dietní plán vhodný pro každého, nebo jsou lidé, kteří by jej neměli dodržovat?

Atkins: Celá myšlenka, že jedna dieta je nejlepší, mi nedává žádný smysl. Ale existuje mnoho lidí, kteří mohou mít prospěch z mé stravy.

WebMD: Jako?

Atkins: Je strašně moc lidí, kteří mají poruchu inzulinu a mezi lidmi s poruchou inzulinu je určitě skupina s nadváhou; diabetiků; lidé s nestabilní hladinou cukru v krvi, která se nazývá nízká hladina cukru v krvi; a lidé s hypertenzí. Je také velmi užitečný pro prevenci recidivy rakoviny prsu, je užitečný při syndromu polycystických vaječníků a používáme ho při [poruchách trávení] Crohnově chorobě a kolitidě. Je tedy strašně moc situací, kdy bychom mohli naši dietu využít.

WebMD: Vaše strava umožňuje potraviny s vysokým obsahem tuku, jako je slanina a klobásou, ale to je v rozporu s konvenční moudrostí v kardiologii, která tvrdí, že k prevenci srdečních chorob se musíte vyhýbat tukům, a pokud už jste v ohrožení – nadváha, vysoká hladina cholesterolu atd. – měli byste vážně omezit o vašem příjmu tuků z živočišných zdrojů.

Atkins: Pokud jde o kardiovaskulární onemocnění, myslím, že je to léčba první volby pro lidi, kteří mají [vysoké hladiny] triglyceridů [škodlivé krevní tuky] … a je také velmi užitečná pro zvýšení hladiny HDL [dobrého] cholesterolu, když jsou příliš nízké.

Kdykoli máte srdečního pacienta, existuje kombinace prevence a zvrácení a kontroly nemoci, takže když mají lidé problémy se srdcem, dieta je zcela vhodná.

Pokračování

WebMD: Váš nejhlasitější kritik, Dr. Dean Ornish [zastánce diety s velmi nízkým obsahem tuku, vysokým obsahem vlákniny a komplexních sacharidů] říká, že vaše strava může být škodlivá. Podle jeho slov "Když se dáte na vysoký obsah tuku a nízký obsah sacharidů, zastavujete své zdraví, abyste zhubli." On to říká "zhubnout se dá i chemoterapií, ale to by se ti nechtělo." Jaké máte důkazy o bezpečnosti vašeho přístupu?

Atkins: Troufnul bych si tvrdit, že jsem od roku 1919 přezkoumal každou vědeckou studii o nízkosacharidové stravě v rozsahu, který se vztahuje na alternativní metabolickou dráhu, a nikdy jsem neviděl studii publikovanou v žádném jazyce, která by říkala, že lidé se zhoršují.

Je absolutně nemožné, aby lidé byli na mé dietě, aniž by zhubli. Je to jediná věc, která se nemůže stát, protože hubnutí je jedním z kritérií, které indikují, že děláte dietu správně.

WebMD: Mohl byste prosím vysvětlit ve prospěch našich čtenářů, co máte na mysli, když mluvíte "alternativní metabolickou dráhu."

Atkins: Zahrnuje přepnutí celého vašeho metabolismu ze spalování glukózy na spalování tuků. Naše tělo nemůže skladovat glukózu déle než asi 48 hodin; takže když přejdete na dietu s nízkým obsahem sacharidů a sacharidy již nejsou k dispozici pro přeměnu na glukózu na energii, tuk se stane primárním palivem. Tuk je triglycerid — chemickým složením tělesného tuku jsou triglyceridy — a když se tuk stane primárním zdrojem energie,… triglyceridy se sníží.

WebMD: Jak odpovíte těm, kteří varují, že vaše strava má nepředvídatelné zdravotní důsledky – jinými slovy, krátkodobý úbytek hmotnosti výměnou za dlouhodobé zdravotní plány.

Atkins: Zkuste dietu. Říkám svým kolegům: Najděte si pacienta s vysokými triglyceridy, který má nadváhu, cukrovku 2. typu a nereaguje na nízkotučné diety a léky na snížení cholesterolu. Zkontrolujte laboratorní výsledky a hledejte klinické zlepšení za 3-4 týdny. A když uvidíte dramatická zlepšení, zvažte alternativní metabolickou cestu jako novou možnost léčby.

Brusinky (Vaccinium oxycoccos nebo Vaccinium macrocarpon) jsou malé červené bobule pocházející ze Spojených států a Kanady. Rostou na plazivých, nízko položených vinicích a nejlépe se jim daří v rašelinné půdě a ve vlhkých podmínkách. Brusinky jsou blízce příbuzné borůvkám, borůvkám a borůvkám.

Spojené státy americké jsou největším světovým producentem brusinek. Samotný stát Wisconsin vyprodukoval v roce 2019 4,6 milionu barelů.